Uniwersalne płyty faliste z tworzyw sztucznych – przyszłość budownictwa?

Inne

We współczesnej architekturze zaobserwować można pewien trend. Mianowicie, chodzi tutaj o przerzucanie się na lżejsze i lżejsze materiały, które stopniowo wypierają swoje tradycyjne odpowiedniki. Zamiast ciężkiej cegły czy betonu stosuje się murki gipsowe – szkło zastępują natomiast płyty faliste. Nie jest trudno doszukać się przyczyn tych zmian – konstrukcje wzniesione z tego typu tworzyw są bardziej odporne na uszkodzenia, wydajniejsze pod względem energetycznym, łatwiejsze w remoncie, a przede wszystkim znacznie tańsze do wzniesienia i utrzymania.

Gdzie stosuje się płyty faliste?

Na rynku można odszukać różne typy tworzyw sztucznych, głównie syntetycznych polimerów bądź wyrobów żywicznych, które popularnie stosuje się jako substytuty dla szkła. Tak naprawdę, należy mieć do nich nieco inne podejście – płyty faliste, chociaż z wyglądu mogą nieco przypominać klasyczną szybę, tak naprawdę posiadają drastycznie odmienne właściwości. Okazuje się, że w większości okazują się one jednoznacznie lepsze od szkła, zyskując zastosowanie w konstrukcjach i elementach o kluczowym znaczeniu dla całego budynku.

Jaką przewagę mają płyty faliste nad szkłem?

Wysokiej jakości płyty faliste to przede wszystkim produkty plastikowe. Jak można się spodziewać, są one o wiele lżejsze od szkła, co w naturalny sposób przekłada się na ułatwienie ich montażu. Co więcej, wykonanie w nich wierceń lub nacięć nie zrujnuje ich konstrukcji, tak jak ma to miejsce w przypadku szyb. Cechy te pozwalają na o wiele większą swobodę podczas ich montażu i wygodniejsze dopasowanie ich do dokładnych wymiarów końcowej instalacji.

Dodaj komentarz