Jak wygląda wymiana stawu biodrowego?

Inne

Jednym z powszechniej w ostatnim czasie wykonywanych zabiegów jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego, która jest zabiegiem w tej chwili pierwszorzutowym w wielu dolegliwościach oraz okazującym się bardzo skuteczna metoda leczenia wielu problemów związanych z biodrem. Po takim zabiegu pacjent musi być szybko uruchomiony i wdrożona musi być rehabilitacja, celu przeciwdziałania powikłaniom. Jest to prosty, szybki i bardzo skuteczny zabieg.

Na czym polega endoprotezoplastyka stawu biodrowego?

Tego rodzaju procedura polega na całościowej wymianie stawu biodrowego. Wykonuje się podłużne cięcie wzdłuż kości udowej, gdzie odsłaniana ona jest do poziomu krętarza większego. Ta cześć wraz, z szyjką i główka jest usuwana. W obrębie tego wolnego miejsca nabijana jest na kość i stabilizowana specjalnym cementem proteza. Równocześnie wykonuje się plastykę panewki stawu biodrowego, która polega na osadzeniu w obrębie miednicy protezy. Wykonuje się to dość brutalnie – przy użyciu pił i młotów, a następnie panewka jest stabilizowana. Po osadzeniu dobiera się następnie właściwe elementy, które będą stanowiły przyszły staw. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego kończy się zszyciem mięśni i skóry. W przypadku problem z kolanem powinniście zainteresować się zabiegiem opisanym na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/endoprotezoplastyka-stawu-kolanowego-calkowita-lub-polowicza-endoproteza-kolana/

Co dalej po zabiegu

Istotną kwestią w przypadku tego rodzaju zabiegu jest szybkie uruchomienie pacjenta. Jest on bowiem narażony na różnego rodzaju zagrożenia – m.in. powikłania zakrzepowo zatorowe. Już kolejnego dnia do pacjenta przychodzi rehabilitant, który jak najszybciej uruchamia kończyny pacjenta. Kolejnego dnia na ogół pacjent musi zacząć chodzić i wzmacniać osłabione operacją mięśnie.

Dodaj komentarz