Czujnik indukcyjni i jego zastosowanie

Technologie

Szeroki zakres zastosowań ma czujnik indukcyjny. Dzięki temu, że reaguje na zbliżenie do jego powierzchni metalu bardzo często stosowany jest w przemyśle. Można go spotkać na większości hal produkcyjnych. Jego największym atutem jest bardzo wysoka odporność na trudne warunki. Dzięki temu idealne sprawdzi się w pomieszczeniach, w których panują skrajnie wysokie bądź niskie temperatury a nawet i wysokie nawilgocenie powietrza.

Główne zastosowanie

Głównym celem zastosowania czujnika indukcyjnego jest sygnalizacja położenia wybranych części maszyn i urządzeń. Pozwala to uniknąć nieprawidłowej pracy maszyn a co za tym idzie również i niewłaściwie wykonanej partii produkcyjnej. Czujnik indukcyjny można zastosować nie tylko w formie wyłącznika końcowego, który blokuje dalszą pracę urządzenia w daną stronę, ale również, jako kontrolę pracy wału znajdującego się w prasie hydraulicznej.

Dodatkowe funkcje

Pozostałe funkcje, jakie czujnik indukcyjny może pełnić, to między innymi detekcja ruchu. W ten sposób kontroluje on prędkość wybranych części maszyn bądź sygnalizuje o ich zatrzymaniu. Jest to korzystne rozwiązanie, które w zdecydowany sposób ułatwia prace ludzką. To czujnik czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wentylatorów, układów napędowych czy innych podobnych układów.

Dodaj komentarz